jumar2

Modernizacja biura a zasady BHP

Dobrze zaprojektowane oraz wykonane biuro, to sposób na to, jak ułatwić pracownikom wykonywanie codziennych zajęć oraz zmotywować ich do działania. Trzeba jednak pamiętać, że modernizacja biura musi być wykonana zgodnie z zadami BHP. O czym w tej sytuacji trzeba pamiętać?

Odpowiednia przestrzeń do pracy

Zgodnie z przepisami, każdy pracownik na stanowisku biurowym powinien mieć do dyspozycji odpowiednią przestrzeń. Musi ona wynosić co najmniej 13 m2 na jedną osobę, co będzie wymagało nie tylko odpowiedniego rozplanowania stanowisk, ale również doboru właściwych mebli oraz przewidzenia przejść pomiędzy nimi.

Ergonomiczne stoły i krzesła

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1998 roku wskazuje również na prawidłowy sposób umieszczania w przestrzeniach biurowych monitorów ekranowych oraz dopasowanych do ich wygodnego obsługiwania stołów oraz krzeseł. Przy kompleksowych modernizacjach biur trzeba więc zadbać m.in. o zakup stołów oraz krzeseł o odpowiednich parametrach.

Stół lub biurko powinny:

  • gwarantować przestrzeń do umieszczenia nóg pod blatem,

  • zapewniać miejsce do naturalnego ułożenia rąk przy obsługiwaniu klawiatury, by móc zachować kąt prosty pomiędzy ramieniem a przedramieniem,

  • mieć matową albo jasną powierzchnię.

Krzesło do wyposażenia stanowiska pracy musi być natomiast:

  • stabilne,

  • wygodne i nieograniczające swobody ruchów,

  • regulowane (możliwość dostosowania wysokości siedziska od 400 do 500 mm od podłogi),

  • wyposażone w podłokietniki.

Modernizując biuro zgodnie z BHP trzeba pamiętać również o tym, aby pracownik mógł utrzymać odległość oczu od ekranu monitora niemniejszą niż 400 mm i nie większą niż 750 mm.

Odpowiednie oświetlenie

Kolejnym ważnym elementem o który również trzeba zadbać aranżując przestrzeń biurową jest dobrze dopasowane światło. Istotne jest przede wszystkim maksymalne wykorzystanie światła dziennego, a także umieszczenie krzeseł tak, by pracownicy nie siedzieli tyłem lub przodem do słońca.

Dodatkowo minimalne natężenie światła w biurach to 500lx w przypadku stanowisk biurowych oraz 300lx dla pracy przy segregacji dokumentów czy na recepcji.

Normy hałasu

Zbyt duży hałas może być dokuczliwy oraz nieprzyjemny i tym samym utrudniać wykonywanie prac biurowych. W przypadku takich pomieszczeń, natężenie hałasów nie może przekraczać 65 dB i dotyczy to sekretariatów oraz biur obsługi klienta. W przypadku typowych pomieszczeń do wykonywania prac biurowych natężenie nie powinno być natomiast wyższe niż 55 dB.

Trzeba o to zadbać na etapie prac remontowo-budowlanych, co może wymagać dodatkowego obniżenia sufitu czy wyciszenia pomieszczeń. W naszej firmie zadbamy o spełnienie tych norm, aby spełnić zasady BHP.

Praca biurowa wymaga odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni i stworzenia jej zgodnie z BHP. Jeśli poszukują Państwo wykonawcy specjalizującego się stricte w tego typu przedsięwzięciach, zachęcamy do kontaktu z naszym przedsiębiorstwem.

Powrót