jumar2

Jak powinno wyglądać wnętrze, w którym chce się pracować?

Choć pod tym względem powoli doganiamy naszych sąsiadów z Zachodu, wielu polskich pracodawców wciąż ignoruje konieczność zapewnienia pracownikom niezbędnego komfortu. Tymczasem odpowiednia aranżacja przestrzeni biurowej ma nieporównany wpływ na jakość pracy przebywających w niej osób. Badania wykazały, że kreatywność pracowników mających stanowiska w ciasnych pomieszczeniach lub boksach ze ściankami działowymi może spaść nawet o 20%. Nie ulega więc wątpliwości, że modernizacja powierzchni biurowej to coś, na czym nie warto oszczędzać.

Przestrzeń biurowa zapewniająca swobodny przepływ informacji

Pierwszym, o co powinniśmy się zatroszczyć, aranżując nasze biuro, jest swoboda przekazywania informacji pomiędzy pracownikami. Postawmy na celne rozwiązania, które pobudzą i pomogą rozwinąć wymagane cechy naszych pracowników. Otwarta przestrzeń doskonale wspomaga kreatywność i przepływ idei. Najlepiej więc zapewnić pracownikom przestronne pomieszczenie, po którym będą mogli swobodnie się poruszać – to pomoże im w szukaniu inspiracji i dochodzeniu do innowacyjnych idei.

Wydawałoby się, że wszystkie powyższe wymagania powinien spełniać klasyczny open space – pamiętajmy jednak, że w tym rodzaju przestrzeni biurowej często panuje hałas, który utrudnia pracownikowi skupienie i podążanie za tokiem własnych myśli. Jeżeli więc nie chcemy rezygnować z tego rozwiązania, stwórzmy w biurze salę służącą wyłącznie do spotkań i przekazywania pomysłów.

Przestrzeń biurowa wspomagająca koncentrację

Jeżeli natomiast pracownik wykonuje zadania analityczne i potrzebuje wsparcia dla swojej koncentracji, warto zapewnić mu specjalny pokój cichej pracy. Powinien być odizolowany od reszty biura i w miarę możliwości mieć niski sufit – wspomaga to skupienie i przyspiesza procesy myślowe.

Wśród zwolenników nowoczesnej aranżacji wnętrz biurowych coraz częściej odzywają się głosy przemawiające za połączeniem przestrzeni pracy z domową. Dzięki temu biuro stanie się bardziej przyjazne, przestanie być sztucznym, odizolowanym miejscem, w którym nie czujemy się swobodnie. Warto zapewnić pracownikom osobną kuchnię ze stołami, przy których będą mogli wspólnie jadać. Możemy też zadbać o to, by raz na parę godzin mogli oderwać się od męczącego projektu – na przykład organizując w biurze pokój gier. Po kilku chwilach spędzonych na rozrywce pracownik powróci do swego zadania ze świeżą głową i nowymi pomysłami.

Powrót