jumar2

Jak pandemia koronawirusa wpłynie na wygląd biur?

Funkcjonowanie wielu firm w ostatnich miesiącach w związku z koronowirusem zostało mocno zachwiane. Niemal każda z branż odczuła na sobie konieczność wprowadzenia różnego rodzaju obostrzeń, dystansu społecznego. Po ponownym uwolnieniu gospodarki, pora dostosować prowadzone firmy do nowej rzeczywistości. Najwięcej zmian zauważalnych gołym okiem w aranżacji wnętrz widoczny jest w biurach.

Dlaczego biura muszą się zmienić?

Rozprzestrzenianie się wirusa drogą kropelkową oraz konieczność utrzymywania odpowiedniego dystansu sprawia, że biura, muszą zostać przebudowane. Ich aranżacja musi zostać dostosowana do wymogów sanitarno-epidemiologicznych. Mają one na celu umożliwić pracownikom powrót do pracy wykonywanej przed zamrożeniem polskiej gospodarki.

Transformacja miejsc biurowych w firmach dotyczy praktycznie każdej branży. Co się zmieniło? Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pracowników zwiększeniu uległa ilość m2 przypadająca na jednego pracownika. Biurka zostały zdecydowanie odsunięte od siebie. Zniknęły elementy wyposażenia, których nie można zdezynfekować. W przypadku braku możliwości przeszeregowania biurek stosuje się przepierzenia np. z pleksi. Dzięki nim możliwe jest zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego.

Średnia powierzchnia stanowiska pracy wzrasta do 10 m2

Według obecnie panujących przepisów minimalna odległość między stanowiskami pracy wynosi 1,5 m. Minimalną powierzchnię biurową przypadającą na 1 pracownika zwiększono z 7 m2 do 10 m2. Paradoksalnie więc pandemia pomoże przywrócić komfort pracy pracowników biurowych. Ale nie ma nic za darmo. Zwiększenie jednostkowej powierzchni użytkowej powoduje braki powierzchni dla około 30% pracowników. Ci niestety muszą pracować zdalnie lub pracować w systemie zmianowym.

Jak przebiegają prace transformacyjne biur?

Aby dostosować biura do nowych reali, warto skorzystać z usług doświadczonej w aranżacji przestrzeni biurowych firmy projektowej. Żeby proces adaptacyjny przebiegał sprawnie i zmiany nie były uciążliwe, trzeba wpierw dokonać audytu technicznego.

Biuro w czasie pandemii musi zapewniać nie tylko właściwy tor komunikacji, ale także być możliwie najmniej kolidujące z normalnym życiem biura. Zmianie podlegają klatki schodowe, windy, wejścia główne i ewakuacyjne. Do tego dochodzi kwestia zapewnieni odpowiedniej jakości powietrza.

Aranżacja nowej rzeczywistości w biurze wymaga opracowania konkretnego planu poruszania się po biurze. Każdy z pracowników musi mieć zapewnioną możliwość wykonywania swoich obowiązków. Musi też mieć możliwość swobodne przemieszczać się pomiędzy np. pomieszczeniami socjalnymi, stanowiskiem pracy a toaletą. To, co zmieni się w aranżacji biur w okresie pandemii to również zwiększona ilość pojemników naściennych do dezynfekcji. Pojawiają się wykładziny zmywalne, odporne na działanie środków dezynfekujących. W codzienny krajobraz wpisują się zawieszki informacyjne, ekrany z pleksi. Na co dzień widoczne są standy, naklejki na podłodze wyznaczające bezpieczny sposób poruszania się po biurze.

Powrót