jumar2

Jak kolor pomieszczeń i wystrój wnętrz wpływają na wydajność pracowników?

Powszechnie wiadomo, że duże znaczenie w projektowaniu biura ma zachowanie zasad ergonomii, dzięki którym korzystanie z biura jest przyjemne i wygodne. Nie można zapomnieć jednak o kolorystyce ścian i zastosowaniu innych elementów dekoracyjnych. Nie zawsze biały kolor będzie najlepszym rozwiązaniem. Warto wiedzieć jak kolory i wystrój wnętrza wpływają na psychikę, aby zaprojektować biuro przyjazne pracownikom.

Wpływ kolorów na psychikę człowieka

Nie od dziś wiadomo, że kolory wpływają na psychikę człowieka. Co więcej, wszyscy ludzie reagują na barwy podobnie. Dzięki temu psychologię kolorów wykorzystać można, aranżując wnętrze biurowe. Dobrze skomponowane zestawy kolorów wpływają pozytywnie na koncentrację i wydajność. Ich dobór zależy także od profilu firmy. Czerwień, pomarańcz i żółć pobudzają do działania, z tego powodu sprawdzą się np. w agencjach reklamowych, biurach projektowych i innych miejscach, w których cenione jest szybkość działania i kreatywność. Podobny efekt tworzą kontrastowe zestawienia kolorystyczne. Należy pamiętać, że intensywne kolory silnie działają na samopoczucie, z tego powodu nie powinny być stosowane na dużych powierzchniach. Inną opcją są kolory stonowane, nawiązujące do natury – błękit, brąz, zieleń i delikatna żółć, które sprzyjają skupieniu i wyciszają.

Zieleń w miejscu pracy – ściany roślinne

Przebywanie w otoczeniu natury relaksuje i redukuje stres. To właśnie pracownik w takim nastroju jest najbardziej efektywny i kreatywny. Dodatkowo rośliny oczyszczają powietrze i budują pozytywną atmosferę oraz mikroklimat w pomieszczeniu. Z tych powodów dobroczynny wpływ natury na zdrowie i psychikę warto wykorzystać także w aranżacji biurowych wnętrz. Dobrym sposobem na wprowadzenie natury do pomieszczeń firmowych są ściany roślinne – ogrody wertykalne oraz panele ścienne z mchu, które wyciszają wnętrze i stanowią odpoczynek dla oczu, a przy tym nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Mogą służyć również jako ściany działowe w pomieszczeniach open space.

Powrót